Połączenia stolarskie - konfirmat

Połączenia stolarskie – konfirmat


Na początek połączenia stolarskie – konfirmat, popularne wśród majsterkowiczów połączenie na wkręt. To specyficzny rodzaj wkrętu, skonstruowany do łączenia pod kątem prostym płyty wiórowej. Stosunkowo duża średnica i rzadki gwint, współgrają ze środkową warstwą płyty wiórowej.

Istnieje wiele rodzajów konfirmatów. Różnią się długością, średnicą, lub rodzajem gniazda. Te najbardziej typowe mają średnicę 6,4 lub 7 mm. Gniazdo to najczęściej imbus 4 mm.

Takie wkręty ma w swojej ofercie firma Frankopol: „Konfirmat z wgłębieniem imbusowym” oraz „Konfirmat z wgłębieniem krzyżowym„.

Budowa i konstrukcja konfirmatów wymaga specjalnego wiertła do wykonywania połączeń. Można w zasadzie wiercić na raty kilkoma wiertłami, jednak szybciej i dokładniej wykonacie to specjalnym wiertełkiem.

Aby wykonać połączenie, należy przyłożyć i docisnąć oba łączone elementy i przewiercić dwa na raz. Bardzo ważne jest aby pod koniec wiercenia zrobić odpowiednią gzymkę pod łeb wkręta. Jeśli nawiercicie zbyt płytko, konfirmat podczas dociskania zgniecie laminat na płycie i połączenie będzie nieeleganckie.

Jeśli gzymka będzie zbyt głęboka, łeb wejdzie za głęboko i będzie ciężko go zamaskować. Należy pamiętać że to właśnie końcówka wkręta dociska elementy do siebie. Jeśli nawiercicie otwór zbyt głęboko i najdzie was pokusa aby cofnąć wkręt tak aby zlicował się z płaszczyzną płyty, wtedy połączenie nie będzie odpowiedni mocne.
Jako że wiercenie następuje przez dwa elementy naraz, możesz mieć problem z unieruchomieniem ich względem siebie. Co prawda połączenie zapewnia małą tolerancję i lekki luz, ale najlepiej zrobić od razu dokładnie a nie poprawiać. Pomocny może być ścisk kątowy, lub zwykły stolarski. Jeśli nie masz żadnego z nich, po prostu oprzyj element o ścianę, potem ustaw element prostopadły, dociśnij ręką oba i wierć. Po zamocowaniu jednym wkrętem, będzie ci łatwiej wiercić następne.
Po zamocowaniu, warto zaślepić widoczne łby wkrętów. Można użyć zaślepek pcv, lub samoprzylepnych w odpowiednim kolorze lub dekorze płyty.

Pamiętaj, pierwszy konfirmat mocuj co najmniej 4-5 cm od krawędzi płyty. Rozmieszczenie konfirmatów zaplanuj co 15-20 cm. Np szafki kuchenne dolne o głębokości 560 mm skręć 3 konfirmatami, szafki górne 2 konfirmatami.
Pamiętaj aby wkręt celował w środek płyty, tam są rzadsze wióry, wkręt wgryza się w nie i połączenie jest mocne i trwałe. Dobierz odpowiednie wiertło i pamiętaj o mocowaniu elementów podczas wiercenia.

Jeśli macie pytania, piszcie w komentarzach.

Frania

Prowadzę blog z gwintem dla firmy Frankopol z Kartuz.

Przeczytaj też...

4 komentarze

 • radosny
  12 grudnia 2019 z 20:57

  Czy konfirmat będzie dobrym rozwiązaniem na połączenie wałka wierconego wzdłuż z płytą?

 • Dawid
  14 listopada 2019 z 13:36

  Witam

  Mam pytanie, chciałbym zrobić regał na książki. Sprawa prosta dwie ściany i pięć półek. Chciałbym ściany z półkami połączyć konfirmantami. Czy jest jakiś patent aby tak nawiercić ściany i półki aby wszystko było proste i równe. Czy są jakieś szablony które umożliwiają odpowiednie nawiecenie dziur.?

  • Frania
   Frania
   25 listopada 2019 z 20:12

   W sieci jest mnóstwo poradników na temat szablonów i patentów na wiercenie otworów z konfirmantami. Wystarczy, że zajrzysz na youtube 😉

 • Reinmar
  5 grudnia 2018 z 21:48

  Dobry wieczór,

  Jaka jest minimalna odległość od krawędzi mocowania konfirmatu w litym drewnie sosnowym? Chodzi o bok łózka o przekroju 26×90 mm montowany do nogi o przekroju 40×40 mm. Z góry dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam!

POZOSTAW KOMENTARZ

Archiwum bloga

O mnie

Frania

Frania

Prowadzę blog o mocowaniach, śrubach, nakrętkach itd... Czyli blog z gwintem.