Zakończenie tematu nitów

Zakończenie tematu nitów


Pozostały nam jeszcze nitonakrętki i o nich Wam dziś trochę opowiem.

Sposób zakładania nitów jest bardzo podobny także w przypadku nitonakrętek. W odróżnieniu od zwykłych nitów zrywanych, do ich montażu nie jest potrzebna nitownica, a zaciskarka. Wszystko sprowadza się do wkręcenia trzpienia, osadzenia w nim nitonakrętki, dokręcenia, spęcznienia nakrętki ruchem powrotnym i wykręcenia trzpienia. Zaletą nitonakrętek jest zwłaszcza możliwość wykonania otworu na śrubę w powierzchniach zbyt cienkich do gwintowania, chociaż mogą być stosowane również jako zwykłe nity – do łączenia dwóch lub kilku elementów.

Oczywiście nitonakrętki znajdziecie w ofercie kartuskiego Frankopolu. Nitonakrętki odznaczają się również niską wagą. Istnieje ponadto możliwość ponownego użycia tego typu elementów łącznych, zwykłego nitu już niestety nie da się powtórnie użyć.

A jak wygląda praca z użyciem nitonakrętek? Należy wkręcić nagwintowany trzpień od strony kołnierza, po czym osadzić w wykonanym otworze nitonakrętkę. Następnie należy docisnąć ją przez kołnierz do materiału oraz wykonać tzw. spęczenie. Na końcu wystarczy usunąć trzpień. A kiedy wymagana jest duża szczelność, należy zastosować w nitonakrętkę posiadającą dodatkową uszczelkę pod kołnierzem.

Nitonakrętki często wykorzystywane są podczas budowy. Ich największą zaletą jest błyskawiczny montaż, który w stosunkowo prosty sposób można zautomatyzować. Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad. Do grupy najbardziej wytrzymałych i odpornych na oddziaływanie czynników zewnętrznych należą nitonakrętki ze stali nierdzewnej. Natomiast aluminiowe, dzięki swojej elastyczności, są dużo prostsze w montażu. Nitonakrętki dzieli się również ze względu na rozmiar, który określany jest za pomocą skali oznaczonej od M3 do M12.
Rodzaje nitonakrętek są zależne także od wyglądu kołnierza. Dostępne są nitonakrętki z kołnierzem cienkim, gruby oraz wpuszczanym. Kołnierz może być również cylindryczny, stożkowy oraz uniwersalny (tzw. mini stożek, dzięki któremu nie jest konieczne fazowanie otworu, ponieważ uzyskuje się efekt gładkiej powierzchni).

Różne zastosowanie będą mieć też nitonakrętki gładkie, radełkowane oraz sześciokątne. Kształt sześciokątny sprawia, że minimalizowane jest ryzyko przekręcania się nitonakrętek w materiale. Natomiast nitonakrętki radełkowane charakteryzują się dobrą przyczepnością do materiału.

Nitonakrętki łączą właściwości tradycyjnych nitów, czyli wytrzymałość łączenia, z funkcjonalnością śrub, które umożliwiają wielokrotne skręcanie i rozkręcanie.

 

 

 

 

Tagi: ,
Frania

Prowadzę blog z gwintem dla firmy Frankopol z Kartuz.

Przeczytaj też...

POZOSTAW KOMENTARZ

Archiwum bloga

O mnie

Frania

Frania

Prowadzę blog o mocowaniach, śrubach, nakrętkach itd... Czyli blog z gwintem.