Sezon tarasowy uważam za otwarty...

Sezon tarasowy uważam za otwarty…


Kilka dni temu zaczęłam przeglądać oferty materiałów służących do budowy tarasów. Zainteresowały mnie oczywiście deski i legary z kompozytów. Przemawia za nimi choćby to, że są trwalsze od drewnianych, nie trzeba ich malować i są bardziej odporne na czynniki atmosferyczne.

Wpadłam na pomysł, aby tym razem swoje przemyślenia w tym temacie podzielić na kilka wpisów na blogu. Wydaje się, że tarasy to bardzo prosta sprawa, jednak to tylko pozory. Pierwszym problemem jest oczywiście przygotowanie podłoża, ułożenie na nim odpowiednich wsporników i ich wypoziomowanie. Pomijam tu tarasy wykonane w całości z materiałów ceramicznych np. płyt chodnikowych, ceramiki budowlanej itp. Tarasy wykonane z drewna lub kompozytów mają lżejszą konstrukcję i wydaje się, że łatwiej je wykonać, a w razie potrzeby zdemontować. Taka potrzeba może nastąpić n.p. w momencie kiedy mamy remont elewacji. Wystarczy całość rozkręcić „śrubka po śrubce” a po zakończeniu prac remontowych powtórnie skręcamy całość. Bardzo prawdopodobne jest, że w takim wypadku nawet nie trzeba będzie usuwać legarów na których opieramy nasz taras.

Sezon tarasowy uważam za otwarty... Znalazłam całkiem ciekawe rozwiązanie problemu poziomowania legarów. Zazwyczaj po prostu ustawiamy betonowe klocki lub jakieś cegły itp. materiały których pełno w sklepach budowlanych. Problemy pojawiają się, kiedy trzeba zrobić drobną kilku milimetrową korektę. Zazwyczaj podkładamy jakieś deseczki, kliny itp „wynalazki”. Jednak znalazła się firma, która opracowała własny sposób na te bolączki i od momentu zastosowania ich rozwiązania, problem zostaje całkowicie rozwiązany. Podstawy pod legary są sprzedawane w różnych rozmiarach tzn. podzielono je na różne wysokości i w zależności od tego jak wysokie potrzebujemy, takie możemy zakupić. Nie ma sensu stosować podstawy o wysokości 30 cm, skoro wystarczy 15 cm. Kiedy mamy już przygotowane podstawy można spokojnie położyć na nich legary. Oczywiście nie mogą być zbyt cienkie, nie ma również sensu stosować zbyt dużych. Można skorzystać z legarów drewnianych lub kompozytowych. Drewniane zawsze możemy sobie zamówić o takiej grubości, jaka nam najbardziej odpowiada, a kompozytowe są produkowane w kilku grubościach i również można sobie dobrać odpowiednie grubości. Kompozytowy legar ma ten element przewagi, że jest w środku pusty, przez co jest znacznie lżejszy. Łatwiej nam będzie je układać i poprawiać podczas montażu.

Na dziś to już koniec moich przemyśleń w tej sprawie. W następnym wpisie podzielę się z Wami spostrzeżeniami dotyczącymi śrub służących montowaniu desek do legarów.

Frania

Prowadzę blog z gwintem dla firmy Frankopol z Kartuz.

Przeczytaj też...

POZOSTAW KOMENTARZ

Archiwum bloga

O mnie

Frania

Frania

Prowadzę blog o mocowaniach, śrubach, nakrętkach itd... Czyli blog z gwintem.