Wiosna się zaczęła, teraz trochę o tarasach

Wiosna się zaczęła, teraz trochę o tarasach


Taras w ogrodzie to przestrzeń do wypoczynku i spotkań z bliskimi. Z tego powodu musimy dobrze wybrać jego lokalizację, a nie jest to proste – od południa w letnie dni może być zbyt ciepło, od północy będzie mało słońca a dużo wilgoci (na deskach z drewna naturalnego może pokazywać się z czasem mech i porosty), od zachodu może nam często dokuczać porywisty wiatr, kiedy będziemy mieli taras od wschodu bez problemu zjemy na nim śniadanie, ale wieczorne spotkanie ze znajomymi będzie niekiedy problemem (zbyt szybko ściemni się lub słońca będzie zbyt mało). Ale każdy taras da się urządzić tak, by był miłym i zacisznym zakątkiem.

Taras posadowiony na gruncie można zbudować na kilka sposobów. Bardzo popularnym jest wykonanie betonowej płyty i wykończenie jej mrozoodpornymi płytkami. Swego czasu był to najpopularniejszy sposób budowy tarasów i nikt nawet nie myślał o desce tarasowej czy innych metodach budowy.

Obecnie taki taras wykańczamy najczęściej ceramiką lub drewnem. Płytę wylewa się z betonu na podbudowie którą wykonuje się z zagęszczonego tłucznia albo żwiru. Jeśli nasz taras ma być duży, warto pomyśleć o jego choćby lekkim zbrojeniu. Taka duża konstrukcja może się po jakimś czasie zacząć kruszyć (np. w skutek drgań powstających na sąsiednich drogach), więc lepiej nie ryzykować pękania tarasu i wydać przysłowiowych „parę złotych” na zbrojenie. Oczywiście budując taras należy pamiętać o wszystkich zasadach sztuki budowlanej, to taka sama konstrukcja jak budynek i podlega takim samym prawom.

Samą płytę tarasu należy oddzielić od ścian budynku przy użyciu elastycznego materiału, co kilka metrów należy też wykonać dylatacje, czyli szczeliny wypełnione styropianem lub specjalną listwą. Tak wykonaną betonową płytę pozostawia się na minimum 4 tygodnie, podczas których beton powoli tężeje (nie zapomnijmy o podlewaniu go wodą, tak samo jak trawnika jednak nie po to aby zieleniał, lecz aby zbyt szybkie wiązanie i schnięcie nie powodowało pękania). Przed ułożeniem na betonowej płycie właściwej nawierzchni, powinna zostać wykonana izolacja przeciwwilgociowa. Kiedy będziemy do naszego tarasu mocowali kolejne elementy np. słupy itp, nieocenione będą łączniki i kątowniki budowlane oraz mnóstwo wkrętów, kołków, gwoździ czy wierteł. Oczywiście wszystkie te elementy można zakupić we Frankopolu, a może być ich potrzebnych dość dużo, warto więc zakupić większe ich ilości.

Niedługo ciąg dalszy…

Frania

Prowadzę blog z gwintem dla firmy Frankopol z Kartuz.

Przeczytaj też...

3 komentarze

 • Krzysztof
  5 kwietnia 2019 z 15:41

  Właśnie się zastanawiam, czy wykańczać taras ceramiką i czy drewnem. Ceramika jest chyba trwalsza.

  • Frania
   Frania
   10 kwietnia 2019 z 22:01

   Zgadza się, że ceramika jest trwalsza, jednak dla niektórych użytkowników drewno jest szlachetniejszym materiałem. To wszystko kwestia wykonania i gustu właściciela, jeśli masz zadaszenie to drewniany taras wytrzyma równie długo, jak ceramiczny.

   • Adam
    19 kwietnia 2019 z 17:43

    Zgadzam się. Mam drewniany taras z zadaszeniem i od lat wygląda dobrze.

POZOSTAW KOMENTARZ

Archiwum bloga

O mnie

Frania

Frania

Prowadzę blog o mocowaniach, śrubach, nakrętkach itd... Czyli blog z gwintem.