Wiosna się zaczęła, teraz trochę o tarasach cz. 3

Wiosna się zaczęła, teraz trochę o tarasach cz. 3


Jak pisałam uprzednio, taras w ogrodzie to przestrzeń do wypoczynku i spotkań z bliskimi. Z tego powodu musimy dobrze wybrać jego lokalizację i materiał z którego zostanie wykonany – tym samym technologię w jakiej go będziemy budować. Dziś napiszę coś o tarasach drewnianych.

Taras drewniany

Taras tzw. drewniany ma tą zaletę, że jest lekkiej konstrukcji. Nie musimy wykonywać żadnych „ciężkich” robót budowlanych, zazwyczaj powstają na wbitych w ziemię metalowych podstawach takich, jakie ma w swojej ofercie kartuski Frankopol. Do takich podstaw mocuje się słupy na których opiera się zadaszenie tarasu – oczywiście taras może nie mieć zadaszenia, jednak zdecydowanie lepiej kiedy możemy zamontować zadaszenie nad tarasem, głównie z powodu wygody (podczas deszczu nie musimy uciekać z tarasu, ochroni nas zadaszenie) oraz z faktu, że zadaszenie jest elementem ochronnym naszego „kochanego” tarasu – deszcz i śnieg nie spowoduje szybkiego niszczenia drewnianych czy kompozytowych elementów.

W zasadzie jako słupy podtrzymujące zadaszenie nad tarasem wystarczą belki o przekroju 10 × 10 cm i wysokości odpowiadającej rozmiarom tarasu (ja mam np. słupy o wysokości 240 cm). Pozwoli to na wykonanie stabilnej i mocnej konstrukcji pod montowane zadaszenie.

W metalowych podstawach mocujemy słupy, a pomiędzy nimi musimy ułożyć poprzeczne legary (na przykład krawędziaki o przekroju 5 × 10 cm). W ten sposób powstaje szkielet, do którego zostaną zamocowane deski tarasowe przy użyciu odpowiednich wkrętów (polecam doskonałe stalowe wkręty tarasowe z Frankopolu). Sposobów na wykonanie podstawy pod deski tarasowe jest bardzo wiele, generalnie chodzi o to, żeby wykonać kratownicę na której spoczną właściwe deski oraz całość zostanie solidnie połączona ze sobą. Na poniższych filmach zaprezentowano różne sposoby budowy, aby opisać wszystkie metody wykonania tego zadania, należałoby chyba powołać specjalny „zespół tarasowy” – tyle ich istnieje. Nie ma jakiegoś jednego, konkretnego przepisu na budowę drewnianej konstrukcji, jednak zawsze będą nam potrzebne wkręty tarasowe, łączniki, drewno konstrukcyjne (na legary i słupki) oraz oczywiście wybrany materiał na podłogę (deski) – jeśli mamy zadaszenie to sposobów jego wykonania również jest ogromna liczba (ja n.p. wykonałam zadaszenie z przezroczystego poliwęglanu jednokomorowego o grubości 8 mm – aby nie tracić słońca pod zadaszeniem).

Taras stanowi niejako przedłużenie domu i jest “dodatkowym pomieszczeniem”, użytkowanym często w okresie letnim, ale i również wiosną czy jesienią. Tą funkcję może spełniać tak długo, jeśli zostanie wykonane jego zadaszenie. Budowa tarasu zawsze wymaga dokładnego przemyślenia zarówno pod względem samego projektu, jak i zastosowania odpowiednich materiałów.

Niedługo ciąg dalszy…

https://youtu.be/kPEeackHkoc

Frania

Prowadzę blog z gwintem dla firmy Frankopol z Kartuz.

Przeczytaj też...

POZOSTAW KOMENTARZ

Archiwum bloga

O mnie

Frania

Frania

Prowadzę blog o mocowaniach, śrubach, nakrętkach itd... Czyli blog z gwintem.