Jak zbudować tanie i łatwe w montażu ogrodzenie?


Ponieważ wiosna zbliża się wielkimi krokami, zaplanowałam budowę lekkiego i taniego ogrodzenia z paneli lamelowych. Chciałam na jakiś czas odgrodzić się od sąsiada na kilka lat, póki zasadzony żywopłot nie urośnie do przyzwoitych rozmiarów.

Kiedy żywopłot będzie już miał wysokość ok. 1,5 m, rozbiorę ten płotek i pozostanie sam gęsty żywopłot. Całe planowanie budowy ogrodzenia trwało jakieś 20 minut, słupki i panele postanowiłam zakupić w jednym z marketów budowlanych (wystarczy jeśli taki płot wytrzyma kilka lat). Można tam zakupić tanie i lekkie panele lamelowe które są już wstępnie zakonserwowane. Ponieważ chciałam jak najmniej wydać, na ten jakby nie było, tymczasowy płot,  było to idealne rozwiązanie. Rozglądanie się za elementami mocującymi, rozpoczęłam od zajrzenia do oferty firmy Frankopol. Wystarczy zakupić wbijane podstawy do słupków (drewniany płotek będzie stał wzdłuż istniejącego ogrodzenia, na skraju trawnika), kilkanaście łączników do pergoli (po 6 sztuk na jeden panel powinno wystarczyć). Rozważałam też ewentualne pomalowanie gotowego ogrodzenia jakimś środkiem do konserwacji drewna.

Samo wykonanie ogrodzenia będzie dość łatwe i szybkie. Po wymierzeniu miejsca na wbicie pierwszego słupka, trzeba będzie wbić w ziemię metalową podstawę słupa, wstawić w nią słupek i oczywiście po ustawieniu go do pionu, przykręcić słupek do podstawy wkrętarką za pomocą wkrętów. Pozostaje do wyboru, czy wkręcamy 4 wkręty, po 2 z każdej strony, czy też może robimy to wiercąc na wylot i zakładając dwie długie śruby skręcając całość. Można wykorzystać do tego celu pręt gwintowany który sobie dotniemy na odpowiednią długość i z dwóch stron skręcimy całość zwykłymi nakrętkami z użyciem podkładek. Następnie odmierzamy odległość do wbicia drugiego słupka i powtarzamy całą tą czynność. Kiedy mamy już pierwsze dwa słupki, możemy do listew stanowiących konstrukcję naszych paneli lamelowych przykręcić wkrętarką w odpowiednich miejscach łączniki do pergoli i przymocować je do umocowanych wcześniej słupków. W ten prosty sposób mamy część płotu o długości 2 metrów wykonaną. Teraz wystarczy wykonać kolejne, takie same czynności i ustawić płot tak długi, jak potrzebujemy.

W ten dość prosty i szybki sposób możemy również wydzielić sobie fragment podwórka czy nawet ogrodzić plac budowy… Chociaż w takim wypadku zazwyczaj wbijamy słupki w ziemię i mocujemy gwoździami siatkę drucianą, ale to już temat na inny wpis.

Frania

Prowadzę blog z gwintem dla firmy Frankopol z Kartuz.

Przeczytaj też...

1 komentarz

  • Ciasny Wiesiek
    1 kwietnia 2018 z 18:08

    Bardzo fajny artykuł

POZOSTAW KOMENTARZ

Archiwum bloga

O mnie

Frania

Frania

Prowadzę blog o mocowaniach, śrubach, nakrętkach itd... Czyli blog z gwintem.